Skoč na obsah Skoč na menu
poslať odkaz na túto stránku emailom  vytlačiť

Vincenzo Vanin


Vincenzo Vanin VINCENZO VANIN

má za sebou niekoľko úspešných výstav na Slovensku. V Považskej Bystrici sa predstavuje cyklom malieb, grafík a mozaiok z obdobia posledných piatich rokov.
Vincenzo Vanin sa narodil 17.11.1941 v Quinto di Treviso. Vzdelanie získal na štátnej umeleckej škole v Benátkach u profesorov Gregoriniho a Gatta. Po štúdiách sa Vanin venuje najmä reštaurovaniu mozaiok. Mozaiky nielen reštauruje v kostoloch, takmer po celom severnom Taliansku, ale mozaiku využíva i vo svojej voľnej tvorbe. Načas odchádza do Kanady, kde sa tiež zúčastňuje na reštaurovaní kostolov a to najmä v Toronte. V roku 1970 pracoval i na rekonštrukcii dverí a vitráží v katolíckom československom dome v Toronte. V polovici 70. rokov sa vracia do rodného Talianska a pokračuje v štúdiách na Umeleckej akadémii v Benátkach pod vedením Emilia Vedovu.
Vincenzo Vanin intenzívnejšie vystavuje až v 90. rokoch najmä v Taliansku, ale i Amerike, Kanade, Austrálii, Rakúsku, Číne, v Čechách a na Slovensku.
Autor nás prítomnou výstavou presviedča, že dôveruje materiálu, ktorý mu svojou dekoratívnosťou pomáha utajiť vážnosť mysleného. V jednotlivých dielach akoby vymedzil hranice svojej filozofie, svojej doterajšej orientácie a umeleckej vyzretosti. Jeho kompozície sú výsledkom precíznej, dôslednej a trpezlivej práce. Sú umocnené jedinečnou technikou a originálnym rukopisom, ako sú ostré, špicaté, ale i oblé útvary, ktoré znásobujú mieru abstrakcie, avšak pri nich autor postupne odstraňuje všetky nepodstatné detaily z hľadiska významovej komunikácie.
V maľbe je u Vincenza Vanina charakteristická tvarová deformácia, výrazný je dynamický štetcový prednes, kde využíva účinnosť štruktúry maľby.
Grafika vychádza z maľby a jej línia vedie k odkazu geometrickej abstrakcie, v ktorej hľadá nový výrazový jazyk obrazu, kde rozhodujúcou sa stala myšlienka a pocit zo skutočnosti. Mozaiku využíva ako závesný obraz so všetkými prvkami abstraktného slovníka, konštruktivizmu a geometrickej vyváženosti vo farbe, gestike a materiáli.
Žije a tvorí v Paese di Treviso (Taliansko).
                                                                                                                    Milan Mazúr, júl 2010

 
© 2008 MG ART galéria | info@mgartgaleria.sk | podmienky používania | kontaktný formulár | novinky