Skoč na obsah Skoč na menu
poslať odkaz na túto stránku emailom  vytlačiť

Anna Holaňová a Ida Vychodilová


HOlanova Anna Holaňová

 

Narodila sa v Poprade - Spišskej Sobote v roku 1957. V rokoch 1972 – 1976 študovala na Strednej umeleckopriemyselnej škole v Bratislave  odbor úžitkovej a dekoratívnej keramiky.

Po absolvovaní školy  pracovala na reštaurátorskom oddelení v Slovenskom národnom múzeu a Slovenskej národnej galérií, z profesnej práce jej najviac prospela prax v Slovenskej filmovej tvorbe na Kolibe v Bratislave. Tu jej najviac učarovala práca s rôznymi materiálmi a technikami. Bolo zážitkom pracovať s režisérom  Jakubiskom na filmoch Tisícročná včela a Perinbaba. Neskôr to bola práca aj na zahraničných filmoch ako 32 október a Dračie srdce. Začiatkom 90-rokov nahradila prácu pre film práca pre divadlo a reklamu. To bol už len krok k vlastnej tvorbe. Zrealizovala  keramické mozaiky v interiéri aj exteriéri, keramické kachlice na pec, záhradné fontány i drobné keramické plastiky. Jej diela tvoria napr. interiér hotela Aquacity v Poprade. Popri práci s hlinou ju oslovila aj technika netkanej textílie, tvorba textilných obrazov a objektov. Dnes strieda tvorbu z keramiky a textilu. Vo voľnej tvorbe sa snaží ešte viac zvýrazňovať vlastnú interpretáciu podôb, kde autorka hľadá nový výrazový jazyk obrazu charakteristický dramatickým napätím foriem, tvarov a farieb. Je členkou Klubu textilných výtvarníkov Arttex. Zúčastnila sa na mnohých samostatných i kolektívnych výstavách doma aj v zahraničí.

Žije a tvorí v Bratislave.

 

ida_vychodilova-1.jpgIDA VYCHODILOVÁ

sa narodila v roku 1953 v Spišskej Sobote. Študovala v rokoch 1969 až 1973 na Strednej umeleckopriemyselnej škole v Košiciach, odbor propagačná  grafika. Od roku 1988 sa venuje hlavne textilnej tvorbe – tapisérii, textilnej miniatúre, odevu a doplnkom. Vo voľnej textilnej tvorbe jasne deklaruje príklon k abstraktnej expresívnej vizualizácii, redukovaný v monumentalizovanom tvare, kompozične i výrazovo záväznom pre obsah diela keď dominuje postavenie farby, ako utilitárny výrazový fenomén. Okamžite sa dostáva moment tvarovej kompaktnosti a zosilňovanie významu koloristiky v jej optickej a hmotnej podstate pri overovaní si jej výrazových možností. Každý obraz je svojbytným subjektom s vlastnou vnútornou logikou niekoľkokrát variovanou myšlienkou, pretváranou a formovanou obrazovou subjektivizovanou skutočnosťou. Vychodilová je členkou Slovenskej výtvarnej únie, Združenia textilných výtvarníkov Slovenska TXT a klubu textil. výtvarníkov ARTTEX. Vystavuje na kolektívnych a samostatných výstavách doma aj v zahraničí, z ktorých vyberáme napr.v rokoch 1998 a 2000 v Maďarsku, v Rakúsku, v rokoch 2002,2005a2006 v Českej republike v roku 2006 v Poľsku, v roku 2007 v Belgicku a v roku 2009 v Srbsku. Na Slovensku vystavovala od roku 1988 v Bratislave, Trenčíne, L. Mikuláši, Spišskej Novej Vsi a v Žiline.

Žije a tvorí v Bratislave

                                                                                                             Milan Mazúr, júl 2010

 
© 2008 MG ART galéria | info@mgartgaleria.sk | podmienky používania | kontaktný formulár | novinky