Skoč na obsah Skoč na menu
poslať odkaz na túto stránku emailom  vytlačiť

Pawel Warchol


autoportret warchol Pawel Warchol

 

Bolo to na konci 90. rokov 20. st., keď Pawel Warchol upozornil na svoju ojedinelú kresbu v Považskej galérii umenia v Žiline na výstave „Výtvarníci Bielsko-Biala“. V MG ART galérii predstavujeme jeho tvorbu z oblasti kresby a maľby.

Kresliar, maliar, grafik a vydavateľ Pawel Warchol sa narodil 20. mája 1958 v Krakove. V roku 1979 ukončil Lýceum sochárstva v Nowym Wiśniczu. V rokoch 1979 - 1984 študoval na Akadémii pekného umenia v Krakove a na oddelení grafiky v Katoviciach. Štúdium ukončil v ateliéri knižnej grafiky Stanislawa Kluski a v ateliéri kresby Romana Nowotarskiego a Romana Kalarusa.

Je jedným z tých výtvarných umelcov, ktorí svojou kresliarskou virtuozitou razia cestu na súčasnej scéne poľskej kresby.

Vo výtvarnom prejave Pawla Warchola je veľa optimizmu s príchuťou napätia a protikladov. U neho je obdivuhodná koncentrácia na detail v podaní citlivej drobnokresbovej šrafúry.

Ako sám o sebe hovorí, je odporcom náhody a improvizácie. Je zástancom tvorivej metódy založenej na postupnom smerovaní, pričom kladie maximálne nároky na svoju prácu. Výsledkom je ojedinelá prezentácia portrétov Warcholovcov, ktorá pozostáva z portrétov príbuzných a autoportrétu samotného autora, ktorý bol ocenený v roku 2001v Radomiu na Trienále autoportrétu. V portrétoch akoby sa detailne pozeral rysom tváre, v ktorých hľadá a nachádza podobnosti a rozdiely. Pozeráme sa do tvári ľudí a vnímame všetky detaily, vrásky, defekty, ale zároveň pozerá na nás úprimnosť a vďačnosť.

Je autorom cyklov kresieb, napr. „Holzmachin“, „Oratio“, „Auschwitz“, „Bunkry“, „Warcholy“ a „Mówie po polsku ?“ Patrí medzi výtvarníkov vystavujúcich na prestížnych výstavách kresby takmer po celom svete. V rokoch 2002 – 2008 získal ocenenie na Medzinárodnom bienále kresby v Plzni. Je autorom viac než päťdesiatich individuálnych výstav a zúčastnil sa na štyristo kolektívnych výstavách. V roku 1990 sa stal štipendistom ministra kultúry a umenia. Žije a tvorí v poľskom Osvienčime.

 

Milan Mazúr, jún 2011

 

 
© 2008 MG ART galéria | info@mgartgaleria.sk | podmienky používania | kontaktný formulár | novinky