Skoč na obsah Skoč na menu
poslať odkaz na túto stránku emailom  vytlačiť

Pollag


PETER POLLÁG - NA CESTE DOMOV
Peter Pollág sa narodil 19. 2. 1958 v Levoči. V rokoch 1977 - 1983 študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave u doc. F. Stoklasa a súkromne u prof. A. Brunovského a doc. J. Matejku. Postupne si dopĺňal štúdiá na Accademia di Belle Arts v Perugii, neskôr na Akadémii výtvarných umení v Prahe, na Ecole Nationale Supérieure des Beaux - Arts v Paríži, ako i na Facultad de Belas Artes Universidad Completense v Madride. Po krátkom pedagogickom pôsobení na VŠVU v Bratislave sa od roku 1990 sústreďuje a venuje len vlastnej umeleckej tvorbe.
V MG ART Galérii v Považskej Bystrici autor vystavuje po prvý krát a je to nosná výstava v tomto ročnom dramaturgickom programe galérie. „Na ceste domov" - názov vyjadruje návraty umelca, keď sa vracal na rodný Spiš, kde vyrastal a polovicu cesty odmeriavala práve Považská Bystrica.
Tu stretol i svojich priateľov z oblasti výtvarného umenia a tu som sa i ja s ním stretol po prvý krát. Stretnutie v kruhu priateľov s Petrom Pollágom bolo nezabudnuteľné a už len krôčik sme boli od pripravovanej výstavy. Prípravu umocnila i návšteva na výstave v Bratislave a výber prác v majstrovom ateliéri. Už tam som si uvedomoval, že Pollág je pre mňa nielen maliar, ale i básnik - výtvarník, meditatívny lyrik s nielen výtvarným cítením, ale aj ľudským srdcom.
Keďže ma upútal úžasným zmyslom pre farbu a napätím medzi celkom a časťami obrazovej kompozície, zrazu cítime, že nami ovláda a práve sa pristihneme, že chceme vedieť čo sa deje neskôr, ďalej aj na iných obrazoch. Túžobne hľadáme ďalšie a ďalšie deje, vzťahy, ktoré nás ovládajú a akoby si tvorca vychutnával vo svojej pokornej opojenosti zmyslov našu „zvedavosť". Je veľmi interesantné, že bohatá farebnosť so silnými pastóznymi nánosmi farby je vzájomne citlivo dopĺňaná prevažne modelovanými figúrami, ktoré nesú znaky expresívnej, často reliéfnej farebnej abstrakcie. Pollágov svet je i náš svet a cez jeho obrazy vstupujeme do sveta autorových mnohovýznamových snov, ktoré vychádzajú z premysleného typicky pollágovsky vzrušujúceho rukopisu. Už teraz sa tešíme na suverénne maliarske symfonické kompozície nielen na témy svojho videného sveta vzrušujúcich vecí, ich dojmov, povrchov, leskov, tieňov a ľahkosti.
Peter Pollág našiel vlastnú výrazovú formu zodpovedajúcu jeho životnému temperamentu a čo mu je vlastné, vie sa počúvať a to nielen vo výtvarnej, ale i poetickej a lyrickej polohe.
Súčasne s olejovými obrazmi autor predstaví kolekciu knižných ilustráci.
Peter Pollág je držiteľom viacerých domácich i zahraničných ocenení. Je to výtvarník - cestovateľ, precestoval takmer celý svet a zúčastnil sa početných maliarskych sympózií, napr. v Grécku, Holandsku a Taliansku a absolvoval tvorivé študijné pobyty v Zimbabwe, Zambii a Číne.
Vystavuje od roku 1986 doma i v zahraničí: 1986 - Spišské múzeum, Levoča, 1988 - De viajes en Espaňa, Pinar, Madrid, 1991 - Sparts Gallery, Paríž, 1993 - BWA, Nowy Sacz, Poľsko, 1996 - One Island, Three stories, Gallery Aenaon, Atény, 1999 - Resim sergisi, Emlak Sanat Galerisi, Istambul, 2001- Continuo, Danubiana Meulensteen Art Múzeum, Bratislava, 2002 - Chinese Centre, Lusaka, Zambia, 2003 - Alliance Franciase de Harare, Harare, Zimbabwe, 2004 - Poznámky z Afriky, Tatranská galéria - Elektráreň, Poprad, Galerie des Beaux - Arts, Heeze, Holandsko , 2009 - Galéria u anjela, Kežmarok, 2013 - SPP Galéria, Bratislava.
Milan Mazúr, október 2013
 
© 2008 MG ART galéria | info@mgartgaleria.sk | podmienky používania | kontaktný formulár | novinky