Skoč na obsah Skoč na menu
poslať odkaz na túto stránku emailom  vytlačiť

Zuzana Vaňousová


foto-vanousova.jpgVýtvarná tvorivosť je jednou z oblastí vyjadrovania sa človeka od dávnych čias. Pre ľudí, ktorí pociťovali, že podľahli záľube tvoriť, konkrétne tvoriť v oblasti výtvarného umenia, jedným z východísk bola insita.

Každý z tvorcov žije, sníva a tvorí vo svojom svete, vo svete spomienok, želaní, fantázií, žijú v akejsi nevinnosti.

Insitné umenie sa nedá korigovať, nedá sa naučiť, taktiež sa nepodobá na nič iné, len na to, čo výtvarník nosí v sebe a chce podať v tom obraze posolstvo.

 

Tvorba výtvarníčky Zuzany Vaňousovej má tie isté atribúty vnímania výtvarného umenia. Podchádza zo známej rodiny Kronerovcov, ktorá dala slovenskej kultúre významné osobnosti v oblasti umenia.

Zuzana Vaňousová sa narodila 6. júla 1922 na Kysuciach, v Staškove pri Čadci. Počas svojej viac ako tridsaťročnej aktívnej výtvarnej tvorby sa venuje maľbe na sklo a tvorbe akvarelu.

Vaňousová vo svojej tvorbe dokazuje, že najumeleckejšie a najvýstižnejšie sú tie diela, v ktorých maliarka postupuje podľa vlastnej fantázie a intuície podloženej vlastnými spomienkami, zážitkami ovplyvnenými výchovou i tradíciou (Považie, Kysuce).
Zuzana Vaňousová nesporne patrí v oblasti maľby na skle k výtvarníčkam, ktoré presadzujú svoj vlastný rukopis. Autorka vychádza z pevnej kompozičnej skladby prezentujúc široký a náročný program, ktorý precízne realizuje v posledných rokoch. Premysleným programom pripomína vo svojich maľbách na skle námety z ľudových piesní z Kysúc podaných jej vlastnou výtvarnou rečou, ktoré farebne odlišuje, najmä keď ide o zobrazenie zvykov, napr. na Luciu, Mikuláša, Troch kráľov alebo sú to spomienky na sviatky veľkonočné, vianočné, atď.

Počas svojej umeleckej aktivity sa zúčastnila mnohých kolektívnych výstav insitného umenia doma i za hranicami. Samostatne vystavovala v Prahe, Karlových Varoch, Bratislave, Košiciach, Martine, Nitre, Púchove, Považskej Bystrici, Trenčíne, na Myjave, v rodnom Staškove, v Novom Meste nad Váhom i v Piešťanoch. Jej diela sú súčasťou zbierok Slovenskej národnej galérie, Slovenského národného múzea aj Národopisného múzea v Prahe. V súkromných zbierkach sa jej diela nachádzajú v USA, Austrálii i viacerých krajinách Európy.

 

Milan Mazúr, január 2009

 
© 2008 MG ART galéria | info@mgartgaleria.sk | podmienky používania | kontaktný formulár | novinky