Skoč na obsah Skoč na menu
poslať odkaz na túto stránku emailom  vytlačiť

BENICKÝ


KAROL BENICKÝ
(13.4.1940 – 2.8.2011)

Významný slovenský fotograf Karol Benický patrí k dlhoročným predstaviteľom súčasnej slovenskej dokumentárnej fotografie. Počas svojej fotografickej tvorby získal významné ocenenia, ako napr.: 1. cena na Medzinárodnom fotosalóne vo Vítkoviciach v roku 1979, neskôr v roku 1983 na II. Svetovom bienále krajinárskej fotografie v Sydney získal 1. miesto a zlatú medailu FIAP. V roku 2002 v Bruseli získal Cenu európskej únie umenia za umeleckú tvorbu a v tom istom roku získal Výročnú cenu Masarykovej akadémie umenia v Prahe za umeleckú tvorbu.
Karol Benický sa od pôvodne nenáročných dokumentárnych a krajinárskych fotografií dopracoval k výtvarnej reportáži, ktorá predpokladala patričné znalosti fotografického remesla, výtvarnej skladby a obrazovej plochy. Autorove fotografie sa pokúšajú rozprávať jednotlivé príbehy o krajine, zátiší, o ľuďoch z hôr, ale i ľuďoch z jeho potuliek po svete. Jeho diela sú technicky dokonalé a dokonalosť je jasná i v jeho výstavnom ako i publikačnom prevedení. Vydal niekoľko knižných publikácií zo svojich fotografií a fotografií svojho syna Matúša, ako i fotografické cykly: Krajina Detvou volaná (1973), Rodná zem (1980), Vrchársky chlieb (1983), Veľký spev (1982), atď. Svoje diela vystavoval v Bratislave, Budapešti, Varšave, Vilniuse, Londýne, Pekingu, Kuvajte, Pule.
Mal som tú česť stretnúť sa s Karolom Benickým na jednej vernisáži v Prahe, kde ma požiadal, či by som mu nepripravil výstavu jeho fotografií na Slovensku. I touto výstavou chcem tak splatiť dlh, keď som prisľúbil, že tak urobím. Výstavy v MG ART Galérii v Považskej Bystrici sa Karol Benický už nedožil, ale určite dozerá na jej úspešnosť.
Táto výstava je o výbere diel z cyklov Ľudia z hôr a Vrchársky chlieb. Na margo týchto cyklov M. Pauer, kurátor mnohých výstav, spomína takto: „aby mohol Karol Benický zachytiť vrchárov na film takých akí skutočne sú a boli, musel sa vždy stať jedným z nich, a to sa mu podarilo“. Pri Benického fotografickej tvorbe si treba uvedomiť bohatú vnútornú invenciu, cit a zmysel pre kúzlo okamihu, prežitú lyričnosť a predovšetkým skutočné výtvarné videnie.
Karol Benický žil od roku 1991 v Prahe, svoje rodné Slovensko precestoval s fotoaparátom krížom – krážom a hlavne nielen s otvoreným objektívom ale i otvorenými očami. A ako sám hovoril: „Fotografia má svoje zázračné kúzlo i v tom, že za jediný okamih dokážeš zvečniť nenapodobiteľnú a neopakovateľnú chvíľu.“

Milan Mazúr, november 2012

 
© 2008 MG ART galéria | info@mgartgaleria.sk | podmienky používania | kontaktný formulár | novinky