Skoč na obsah Skoč na menu
poslať odkaz na túto stránku emailom  vytlačiť

Ondrej 4.


Ondrej 4.

 

1975 - 28. augusta sa v Bratislave narodil Ondrej 4. (Zimka)

1989 - 1993  ŠÚV Bratislava

1993 - 1999  VŠVU Bratislava, prof. Jozef Jankovič 

1995 - je členom Spolku výtvarníkov Slovenska

1997 - University of New Castle, Veľká Británia, prof. Henry Burton 

2005 - cena Gerarda H. Muelensteena

2006 - tvorivý pobyt v Cité Internationale Des Art, Paríž

 

Autor sa svojou výtvarnou tvorbou zapísal medzi výrazné osobnosti svojej sochárskej generácie. Mal výnimočné umelecké zázemie a šťastie na vynikajúcich učiteľov. Okrem Jozefa Jankoviča na VŠVU súkromne študoval u Andreja Rudavského a Tibora Bártffaya.

Už po štúdiách Ondrej 4. nachádza svoje vlastné inšpirácie, svoj vlastný výtvarný svet, ktorý časom povyšuje na konfrontačné riešenia najmä medzi priestorom a tvarom, objemom a obrysom, plným a prázdnym no i konštruktívnym a expresívnym. Vo svojich zváraných plastikách nachádza prostriedok k vyjadreniu objektu modelovaný ako s citom pre materiál, tak i so zmyslom pre konkretizáciu. Takto vznikajú diela, ktoré sú hrou s jej obsahom a významom, kde sa objavujú metafory, irónia a prejav, ktorý môže až provokovať, avšak ktorý je brilantne technicky dokonalý. Obsah často dopĺňa vtipom a dej gestom. V jednom z viacerých svojich katalógov a publikácií na margo svojej tvorby uvádza: „Povetrie môjho sveta je plné Nebeských (po)tvorov, Mierotvorných obláčikov, rozsievajúcich Sexbomby, križujúce sa s nevinnými Vínnymi muškami a Hriešnymi myšlienkami. Dedinky v údoliach ohrozujú nažhavené Ňadrové hlavice. V záplavách (Re)klamy sa (R)evolúciou vyvinuli Podvodné tvory prispôsobené na pohyb po Odvrátenej tvári Zeme". 

Ondrej 4. je autorom viacerých monumentálnych diel najmä na Kysuciach a mnohých výstav doma i v zahraničí. Na Slovensku vystavoval napr. v Bratislavskej Danubiane, Galérii J. Koniarka v Trnave, v Galérii SPP v Bratislave. V zahraničí sú to najmä výstavy v Ríme, Ženeve, Paríži, Pekingu, Šanghaji, Washingtone a naposledy v Moskve.      

Okrem výstavy (Re)Klamy v Žiline, som spoločne s Ondrejom 4. pripravil happening, pod názvom Posledná večera, ktorá sa uskutočnila v reštaurácii Artemis v Turzovke. Výstava v MG Art Galérii, kde autor vystavuje po prvý krá, nesie názov Ondrej 4. Božie oko.

Autor žije striedavo v Bratislave a na Kysuciach, tvorí v Stupave v ateliéri Tri kamene.

Milan Mazúr, apríl 2014

 
© 2008 MG ART galéria | info@mgartgaleria.sk | podmienky používania | kontaktný formulár | novinky