Skoč na obsah Skoč na menu
poslať odkaz na túto stránku emailom  vytlačiť

Zuzana Bobovská- Bošková


Zuzana Bobovská - Bošková sa narodila 8.marca 1957 v Považskej Bystrici. Patrila medzi prvých výtvarníkov, ktorí vystavovali v našej galérii, keď sme pred piatimi rokmi galériu otvárali. Jej výstava vtedy niesla názov NÁVRATY, čo dokazuje jej silnú väzbu na rodné mesto a to sa samozrejme  odráža aj v jej tvorbe. Do Považskej Bystrice sa neustále vracia a Manín z jej štetca je excelentný a neopakovateľný.

Z obrazov Zuzany Bobovskej vyžaruje harmónia a sila prírody. Jej stvárnenie prírody  je jedinečná súhra farieb a tvarov. Cesta Zuzany Bobovskej za umením však nebola priama. Napriek tomu, že je absolventkou Matematicko - fyzikálnej fakulty a Filozofickej fakulty  Univerzity Komenského v Bratislave jej talent a cit pre krásu ju priviedol k výtvarnému umeniu. Študovala  u významných výtvarných umelcov Juraja Šutovského, Júliusa Kollera, Kataríny Kuzmovej a  Dezidera Castiglioneho. 

Zuzana Bobovská je veľmi aktívna. Je členkou Umeleckej besedy slovenskej, Spolku poľských pastelistov a členkou Združenia výtvarných umelcov západného Slovenska. Je činná nielen po organizačnej stránke ale aj ako výtvarníčka sa zapája takmer do všetkých kolektívnych výstav po celom Slovensku, ale i v zahraničí  napríklad v Čechách, Poľsku, Rakúsku, Maďarsku, Srbsku, Bulharsku,  Nemecku. Pravidelne sa zúčastňuje na medzinárodných plenéroch a sympóziách.  Významné autorské výstavy na Slovensku mala v rôznych mestách napríklad v Bratislave, Žiline, Trenčíne, Považskej Bystrici, Nitre a mnohých ďalších mestách. V súčasnosti žije a tvorí v Trenčianskych Tepliciach, kde má aj svoju maličkú galériu.

Výstava NÁVRATY II je jej ďalším návratom do svojho rodného mesta a je spojená s uvedením publikácie do života.

Publikácia  Zuzana Bobovská - Bošková, maliarka, je už šiestou časťou z cyklu  najlepších maliarov Považskej Bystrice, ktorých autorom a vydavateľom je historik a zberateľ Milan Belás.  V tejto kolekcii doteraz vyšli nasledovní umelci: Alojz Viliam Fábry, Zuzana Vaňousová - Krónerová, Imrich Weiner Kráľ, Ján Rojko a Milan Sládek.

Každá z publikácií na 50 stranách obsahuje biografie jednotlivých autorov doplnené fotografiami z ich života a bohatú katalógovú časť s reprodukciami vytvorených diel.

 

MiriamTvrdá, máj 2014

 
© 2008 MG ART galéria | info@mgartgaleria.sk | podmienky používania | kontaktný formulár | novinky