Skoč na obsah Skoč na menu
poslať odkaz na túto stránku emailom  vytlačiť

Patrik Illo


p_illo-foto.jpgPatrik Illo sa narodil v roku 1973 v Považskej Bystrici. V rokoch 1988 až 1992 študuje na sklárskom učilišti v Lednických Rovniach.

V rokoch 1992 až 1998 študuje na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, oddelenie sklárskeho výtvarníctva a na katedre maľby v ateliéri intermédií.

Počas štúdia na VŠVU absolvoval študijné pobyty vo Veľkej Británii, v Taliansku a v roku 1999 v Paríži. V súčasnosti pracuje ako dizajnér a vizuálny výtvarník v slobodnom povolaní. Je všeobecne známe, že Patrik Illo významnou mierou prispel k vysokej úrovni produkcie nápojového skla spoločnosti Rona, a.s. Lednické Rovne, kde pracoval od roku 1998 ako interný dizajnér až do roku 2006. V súčasnosti s Ronou, a.s. spolupracuje externe ako hlavný dizajnér. Zároveň spolupracoval a externe spolupracuje s poľskými sklárňami najmä v Krosne, českými sklárňami Bohémia Cristalex a firmou Cristal de Sevres vo Francúzsku. Úzko spolupracuje s dubnickou firmou Spolkovac na tvorbe dizajnu a objektov zo skla.

Illo si jasne uvedomuje aké funkcie má plniť jeho návrh, prototyp, či hotové dielo, koľko krásy sa dá nájsť v čistote spracovania, v jednoduchosti a účelnosti spojenej s ušľachtilou formou v citlivom farebnom riešení a úmernosti dekora. Potvrdzujú to rôzne nápojové súpravy ako sú poháre, čaše, karafy, misy, postavené na hodnotách jednoduchého elegantného tvaru, kalíšky na báze ručnej výroby, vázy pre jeden i množstvo kvetov, nádoby stojace v šikmej polohe a iné diela. Má rád veci minimalistické, často vychádzajúc z geometrických amorfných vlastností. Sklu necháva jeho vlastnosti, sú mu blízke trojrozmerné médiá pre jeho prirodzenú väzbu, priestor a svetlo. Nevyhýba sa experimentu a v súčasnosti sa s experimentálnym sklom intenzívne zaoberá. Jeho originálnym prínosom je hra s detailom, nové tvary a znovuobjavovanie zabudnutých funkcií každodenných predmetov, ktoré ozvláštňuje humorom, často s príchuťou erotiky. Vďaka kreativite a dobrej znalosti technológie nielen fúkaného, ale aj taveného skla Patrik Illo navrhol mnoho súprav a typov stolového skla, ktoré boli úspešné nielen na domácom trhu, ale boli ocenené na významných zahraničných výstavách /Design plus 2006, Fórum 2008 - obe v Nemecku/. V jeho kolekciách nechýbajú stolné lampy, prototypy stolíkov a iných úžitkových diel. V roku 2007 bol finalistom prestížnej ceny na Slovensku Ceny Oskara Čepana. Výstavnú činnosť začína v roku 1994 kolektívnymi výstavami a v roku 1998 samostatnou výstavou v bratislavskej K.F.A galérii. V rokoch 1998-2000 pedagogicky pôsobil na Škole úžitkového výtvarníctva v Lednických Rovniach. Od roku 1998 sa pravidelne zúčastňuje sklárskych sympózií na Slovensku a v zahraničí. Diela Patrika Illa sú realizované v sobášnej sieni v Považskej Bystrici, v interiéri trnavskej radnice a sú zastúpene v zbierkach Slovenskej národnej galérie v Bratislave, Umelecko-priemyselného múzea v Prahe, Oravskej galérie v Dolnom Kubíne a v súkromných zbierkach na Slovensku, v Českej republike, Nemecku, Francúzsku, USA, Belgicku, Holandsku a Taliansku.

 

Milan Mazúr, apríl 2009

 
© 2008 MG ART galéria | info@mgartgaleria.sk | podmienky používania | kontaktný formulár | novinky