Skoč na obsah Skoč na menu
poslať odkaz na túto stránku emailom  vytlačiť

Vlad Vakov


Vlad Vakov

„ KRAJ - INÁ"Vlad Vakov sa narodil 4.11.1986 Považskej Bystrici. Už od detstva sa intenzívne venoval kresleniu a maľovaniu, ktoré neskôr rozvíjal na ZUŠ IWK v Považskej Bystrici, ZSŠS v Lednických Rovniach (2002-2006) v odbore brúsenie skla a na vysokej škole, kde vyštudoval Výtvarné umenie/Históriu (2009-2015). Tam v ňom silno zarezonoval ateliér pod vedením Prof. Jána Kudličku a téma krajiny.
Vladovo výtvarné myslenie a smerovanie poznám ešte z jeho študijného obdobia.
Niekedy v tomto čase sa začal prejavovať aj výtvarný vzťah ku krajine. Krajina sa stala témou. Nie je to však vzťah povrchný, sledujúci krajinu skôr z vizuálnej krásy.
Autor má krajinu hlboko zažitú, viažucu sa až k podstate, ku krajine detstva, krajine blízkeho rodiska.
Vlado Vakov sa ale dostáva ďalej. Jeho kompozície sú obrazom bytia, obrazom koncentrácie a práce i obrazom  kontemplácie. Krajina je v jeho prípade istým zastúpením osobného Univerza.
Motív Manína sa stáva preň znakom, symbolom. Už názov výstavy „KRAJ - INÁ", naznačuje  aj  istý stav hravosti, ale aj vážneho filozofického záberu  a osobnú intuitívnu kozmologickú víziu.
Na výstave sú inštalované a prezentované práce s tematikou a dominanciou vrchu Manín, akéhosi vzťahového symbolu transformovaného do znakových kompozícií s prevahou racia, fragmenty prírody v podobe veľkoformátových tušových gestických kompozícií, blízkych kaligrafií, kde prevláda skôr lyrická, senzitívna zložka.
Na malých prípravných formátoch autor poodhaľuje proces svojho myslenia, koncepčných postupov a inšpiračných zdrojov.
Túto moju krátku úvahu o smerovaní Vlada Vakova by som ukončil krásnym a výstižným citátom francúzskeho filozofa Merleau-Ponty: „Maliarovo videnie je nepretržitým zrodom."
Prajem Vladovi nepretržitý zrod ďalších zaujímavých videní.Ján Kudlička

 
© 2008 MG ART galéria | info@mgartgaleria.sk | podmienky používania | kontaktný formulár | novinky