Skoč na obsah Skoč na menu
poslať odkaz na túto stránku emailom  vytlačiť

Tomáš Krivý


 

Tomáš Krivý sa narodil v roku 1979 v Považskej Bystrici. Študoval výtvarnú výchovu na Katolíckej univerzite v Ružomberku, fotografii sa venoval v ateliéri fotografie u Heleny Šiškovej. Absolvoval letnú fotoškolu v Poprade pod vedením ruského lektora Alexeja Titarenka.

V súčasnosti pôsobí ako učiteľ na ZUŠ Imricha Weinera Kráľa v Považskej Bystrici, kde sa okrem všeobecnej pedagogickej činnosti viac venuje predmetu fotografia. Pravidelne vystavuje na dobročinnej predajnej výstave pod názvom Výtvarníci deťom.

V roku 2015 získal cenu MG ART GALÉRIE na 13. bienále VÝTVARNÉ ALTERNATÍVY, za pedagogickú činnosť. Možnosť usporiadať autorskú výstavu v priestoroch MG ART GALÉRIE je súčasťou tejto ceny.

Výstava je širšou retrospektívou autorovej tvorby. Vystavené budú tri vzájomne sa prelínajúce cykly: sny, spomienky a melanchólie.

Fotografie sú inšpirované pobytom na viacerých miestach – Slovensko, Rumunsko, Ukrajina, Anglicko, Česká republika. V autorovej tvorbe vzniká napätie medzi týmito magickými miestami. Napätie a kontrast je podčiarknutý striedaním odlišných foriem a prístupov. Obraz – fotografia slúži ako integračné médium, schopné spojiť špecifické situácie, pri ktorých snímky vznikli a autorovo vnútorné prežívanie daného okamihu. Cez vecnú kresbu svetlom, rozpráva imaginárny príbeh, bez potreby ďalšieho komentára.

Pracuje hlavne technikou analógovej fotografie, ktorá mu ponúka množstvo možností pre vyjadrenie svojho zámeru. Je mu priestorom pre umelecký experiment, čo dokazuje viacero dvojexpozícií bez dodatočných zásahov. Nie je však puritánom klasickej čiernobielej fotografie a využíva aj digitálnu techniku.

Žijeme v dobe nadbytku vizuálneho obrazu. Sme doslova kontaminovaní vplyvom digitálnych technológií. Autora fascinuje obraz ako taký. Vníma ho ako fenomém, ktorý treba izolovať. Jeho fotografie sa nemajú čítať prvoplánovo. Divákovi ponúkajú priestor pre objavovanie ďalších obsahov. Istá nejednoznačnosť je spoločným znakom fotografií Tomáša Krivého.

                                                                                          Mgr. et Mgr. Peter Šugár

 

 
© 2008 MG ART galéria | info@mgartgaleria.sk | podmienky používania | kontaktný formulár | novinky