Skoč na obsah Skoč na menu
poslať odkaz na túto stránku emailom  vytlačiť

Ivona Žirková 1


Ivona Žirková ( nar. 1978, žije a tvorí  v Martine) je príslušníčkou mladej generácie umelcov vstupujúcich do kontextu súčasného výtvarného umenia po roku 2000, v období, kedy maľba opätovne získala a dodnes si udržuje významné postavenie. Spomedzi rovesníkov sa vymedzuje osobitým autorským programom, na našej výtvarnej scéne ojedinelým.

Za svoju tvorbu získala niekoľko ocenení  ( Cena rektora VŠVU, 2003 a Cena nadácie VÚB za 2. miesto v prvom roku súťaže MAĽBA, 2006 ). Zároveň sa stala niekoľkonásobnou finalistkou nasledujúcich ročníkov tejto súťaže, určenej  pre mladých výtvarníkov do 35. rokov.

Výstava ...od detailu...k ilúzii II. je pokračovaním autorskej prezentácie, v názve charakterizujúcej  maliarske smerovanie Ivony  Žirkovej, ktoré je bez  zásadných vybočení aktuálne dodnes.

Už počas štúdia v Ateliéri voľnej tvorby u prof. Daniela Fischera  na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave (1997 - 2003) sa vyprofilovala ako autorka, ktorá vo svojich dielach  dôsledne vychádza z fotorealistickej a hyperrealistickej maľby, v ktorej prepája  konceptuálne prvky so štrukturálnymi abstrahujúcimi postupmi. Vo svojej tvorbe sa zaoberá niekoľkými témami, ktoré rokmi variuje. Najmä téme vody sa venuje dlhodobo, už od študentských čias. Skúma najmä jej svetelné a pohybové vlastnosti raz v kontakte s prírodnou, inokedy  figurálnou tematikou. Vychádza z mnohonásobne, do veľkoformátových plátien zväčšených detailov, priam mikroskopických záznamov flóry (listov, tráv, okvetných lístkov...) alebo fauny. Skúma výrazové pôsobenie  z rôznych uhlov zobrazovaných  portrétov,  autoportrétov. Tiež aktov  ponorených do vody, či zahalených do priesvitných textílií a iných priehľadných materiálov. Dosahuje tak iluzívne a abstrahujúce presahy, v ktorých nájdeme presvedčivé odkazy aj na výtvarné smery minimalizmu a informelu ( ilúzia prázdneho maliarskeho plátna natiahnutého na obraze ).

Jedinečnosť a originalita Žirkovej veľkoformátových malieb tkvie v ich premyslenej  iluzívnej mystifikácii reality  a dokonale prepracovanom postupe výtvarného zobrazovania.

Výsledkom jej  náročných  maliarskych postupov a myšlienkových procesov, sú prekvapivé odhalenia, vnášajúce do Žirkovej malieb nadhľad a často vtipnú pointu.         Ela Porubänová

 
© 2008 MG ART galéria | info@mgartgaleria.sk | podmienky používania | kontaktný formulár | novinky