Skoč na obsah Skoč na menu
poslať odkaz na túto stránku emailom  vytlačiť

Zdeno Horecký


zhorecky.jpgAkad. maliar Zdeno Horecký sa narodil v roku 1930 v Bytčici (Žilina). V rokoch 1950-1955 študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave na oddelení krajinárskeho maliarstva u profesorov J. Mudrocha, B. Hoffstädtera a D. Millyho.

Venuje sa komornej, krajinárskej maľbe a ilustrácii. Tvoril diela, ktoré sa uplatnili v spojení s architektúrou. Navrhol a realizoval monumentálne mozaiky, smalty, reliéfy, fontány a priestorové objekty. Námet pre svoje diela čerpal a stále čerpá z krajiny severného Slovenska Oravy, Kysúc, z krajiny pod Malou Fatrou. Najčastejším motívom tohto „básnika" oravskej prírody sa stal malofatranský Rozsutec a Zázrivá. Zázrivá je jeho druhým domovom, je to krajina v ktorej sa cíti dobre a tomu prispôsobuje i svoju kresliarsku a maliarsku tvorbu.

Ranná tvorba sa formovala pod vplyvom jeho profesorov a na scénu maliarskeho umenia vstúpil s prejavom, ktorý bol založený na krajinárskej tvorbe, ktorej spoločným menovateľom je výrazová sila čistej pastóznej farby. Krajinárske motívy dopĺňala jednolinková bravúrna kresba. V neskoršom období sú jeho maľby podporené výraznou melódiou čistých plôch naklonené viac expresívnosti. S touto osobitou polohou sa stretávame i v jeho najnovšej tvorbe.

Horeckého tvorba je bohatá a mnohostranná. Výstava v Považskej Bystrici chce priblížiť vo svojom výbere jeho zaujímavý a osobitý prejav. Zahŕňa i súčasnú, veľmi pôsobivú ilustračnú tvorbu, napr. ilustrácie ku knihe Juraja Čelku „Môj svet a ja" z roku 2001 a ilustrácie ku knihe „Náš život v prísloviach" z roku 2002. Jeho vlastnou jednolinkovou kresbou prináša divákovi úsmevný príbeh vzťahujúci sa na slovenské príslovia.
Za menom Zdena Horeckého je už vyše 50 rokov umeleckej práce, ktorá bola bohatá okrem výtvarnej i na publicistickú a organizátorskú činnosť pretavenú do rôznych projektov Umeleckej besedy Slovenskej, medzinárodných sochárskych sympózií v Terchovej a medzinárodných maliarskych plenérov v Zázrivej.

Zdeno Horecký patrí k zakladajúcim členom Skupiny Mikuláša Galandu, ktorí mali prvú výstavu v roku 1957 v Žiline. Pôsobil i ako pedagóg spolu s ďalšími zakladal Ľudovú školu umenia v Žiline. Od roku 2004 pôsobí ako starosta Umeleckej besedy slovenskej v Bratislave, ktorú s ďalšími osobnosťami slovenského výtvarného života obnovili v roku 1990.
Jeho diela sú majetkom galérií, zberateľov a inštitúcií nielen na Slovensku, ale i v ďalších európskych krajinách, USA, Austrálii. Svojimi dielami sa zúčastnil na desiatkach výstav doma i v zahraničí. V ostatnom čase vystavoval v Izraeli, na Cypre, v Prahe, v Maďarsku, v Belgicku, v Luxembursku, Anglicku, Slovinsku, Poľsku, Rakúsku, Taliansku, Turecku.
Dielo Zdena Horeckého z roku 1994 (Zázrivá - Ukrižovanie) bolo odovzdané pápežovi Jánovi Pavlovi II. ako dar k Vianociam 1994.

Autor žije a tvorí v striedavo v Bratislave a Zázrivej.

 

Milan Mazúr, jún 2009

 
© 2008 MG ART galéria | info@mgartgaleria.sk | podmienky používania | kontaktný formulár | novinky