Skoč na obsah Skoč na menu
poslať odkaz na túto stránku emailom  vytlačiť

Katarína Bendová


 Mgr. art. Katarína Bendová (1980) je rodáčkou z Považskej Bystrice, ktorá momentálne žije a tvorí v hlavnom meste španielskeho ostrova Mallorca - v Palma de Mallorca. Gymnázium študovala v Považskej Bystrici, následne v rokoch 1995 - 1999 navštevovala Školu úžitkového výtvarníctva Jozefa Vydru v Bratislave. V rokoch 2001 - 2007 študovala na Akadémii výtvarných umení, Fakulte výtvarných umení v Banskej Bystrici v ateliéri voľného výtvarného umenia u doc. Roberta Bruna. V roku 2006 sa zúčastnila stáže na ostravskej univerzite v ateliéri grafiky u Eduarda Ovčáčka.
Už od začiatku štúdií na strednej škole sa venovala grafickej tlači a to vo všetkých jej formách a podobách. Neskôr na vysokej škole sa venuje ďalším grafickým disciplínam a technikám, ktoré vyvrcholili najmä k experimentom. Súčasne sa Katarína Bendová venovala grafickému dizajnu a to najmä tvorbe typografie, ktorou sa začala naplno zaoberať v ateliéri Eduarda Ovčáčka v Ostrave.
V súčasnom diele Kataríny Bendovej je od začiatku jasné, že autorka nachádza svoj svet zaujímavých tvarov v geometrických obrazcoch. Jej prelínanie kriviek a priamok môže pôsobiť ako matematická hra, ale súčasne v nej nachádzame metafory ľudského skúmania. Jej nenápadne diela sú akoby stret imaginárnych technických konštrukcií , niekedy tváriac sa ako zložitý systém avšak s jasnou vlastnou logikou existujúcich väzieb.
Bendová svoje diela buduje pomocou subtílnych čiarových sietí a vrstvovú obrazovú štruktúru tvorí z na seba alebo za sebou riadených detailov, či konštrukčných elementov. Na základe geometrických zákonitostí chce autorka uchopiť svoje premeny formou počítačovej techniky, ktorá jej dovoľuje vytvárať nové vzťahy medzi rôznymi útvarmi, medzi líniami a objemom ale aj medzi tmou a svetlom.
Katarína Bendová vystavuje od roku 2005 (Nitra), v roku 2006 vystavovala v poľskom Krakowe , v Považskej Bystrici a o rok neskôr v Galérii Slovenského inštitútu v Prahe. Individuálne vystavuje od roku 2006 a to samostatnou účasťou na Trienále plagátu v Trnave. O rok neskôr v Trenčíne a v roku 2008 v Es generador, Calvía, Palma de Mallorca. Autorka sa taktiež sa venuje maľbe, kresbe, grafickému dizajnu, plagátu a tvorbe logotypov.

Mgr. Milan Mazúr, október 2009

 

 
© 2008 MG ART galéria | info@mgartgaleria.sk | podmienky používania | kontaktný formulár | novinky