Skoč na obsah Skoč na menu
poslať odkaz na túto stránku emailom  vytlačiť

ZUZANA BOBOVSKÁ - BOŠKOVÁ


zuzana_bobovska_boskova.jpgZuzana Bobovská - Bošková sa narodila 8.marca 1957 v Povaškej Bystrici.

Po absolvovaní Matematicko - fyzikálnej fakulty UK v Bratislave a Filozofickej fakulty, kde študovala cudzie jazyky, sa Zuzana Bobovská - Bošková naplno venovala svojej rodine, avšak talent na estetiku a krásno bol taký silný, že akonáhle to bolo možné, začína sa venovať výtvarnému umeniu. Najskôr študuje u známeho výtvarného umelca Júliusa Kollera, textilnú tvorbu rozvíja v ateliéry Kataríny Kuzmovej a maľbu u Dezidera Castiglioneho. Ešte v úplnom začiatku v sedemdesiatych rokoch sa venuje výtvarnému umeniu na Ľudovej škole umenia v Žiline u Juraja Šutovského.

 

Zuzana Bobovská - Bošková svojim návratom na výtvarnú scénu hľadala miesto vo viacerých technikách výtvarného umenia, v textilnej tvorbe, klasickej maľbe a technike pastelu. Vo svojich výtvarných prejavoch si vybudovala vlastný výraz, v ktorom dokazuje, že vznik obrazu je pre ňu tvorivým procesom od myšlienky až k poslednému ťahu štetca. Farba je v jej dielach dominantná a hlavne umocňujúca obrazové napätie. V stvárňovaní prírodných motívov nachádza autorka svoj "vlastný sloh", umelecký výraz adekvátny k jej myšlienkovej podstate. V niektorých súčasných dielach zaznievajú ohlasy predchádzajúcej tvorby, ako textilnej tak kresebnej. Avšak motivácia príridy je tak silná, že vzniká skupina obrazov, ktoré dokážu pôsobiť samostatne, ale i v skupinách, čo je veľmi pôsobivé a umocňujúce harmonický rytmus tvarov, kompozičný súlad a farebnú nadsázku, ktoré vyusťujú v uvážený formový systém.

 

Zuzana Bobovská - Bošková je veľmi aktívna i vo výstavnej činnosti, ako v individuálnych tak kolektívnych výstavách. Na Slovensku vystavovala v Dubnici n/V., Považskej Bystrici, Žiline, Pezinku, Liptovskom Mikuláši, Dolnom Kubíne, Trenčíne, Banskej Bystrici, Púchove, Piešťanoch, Trenčianskych Tepliciach, Rajci a Bratislave. V zahraničí to boli precízne výstavy vo Varšave a Prahe. Zúčastňuje sa samostatne významných medzinárodných plenérov, ako napr. Výtvarný Tvrdošín, Třinec (ČR), Nowy Sacz (Poľsko), Russalka (Bulharsko) alebo spoločne s Umeleckou besedou slovenskou, ktorej je členkou. Ďalej je členkou spolku Poľských pastelistov a člnkou Detvianskej umeleckej kolónie.

V súčasnosti žije a tvorí v Trenčianskych Tepliciach.

 

Milan Mazúr (október 2008)

 

Ďalsie informácie nájdete na stránke zuzanab.host.sk 

Emailový kontakt: zuzabo@post.sk 

 

Ukážky diel Zuzany Bobovskej - Boškovej

  


 
© 2008 MG ART galéria | info@mgartgaleria.sk | podmienky používania | kontaktný formulár | novinky