Skoč na obsah Skoč na menu
poslať odkaz na túto stránku emailom  vytlačiť

MARIÁN KOVÁČIK


Výstava objektov sklára Mariana Kováčika predstavuje výber sklárskej tvorby autora za obdobie posledných päť rokov.

Prvé sumarizovanie výsledkov Mariana Kováčika a jeho voľnej sklárskej tvorby umožnila v roku 2005 samostatná výstava v Považskej galérii umenia v Žiline.

Väčšina diel vychádzala zo špecifických vlastností skloviny, z jej tvárnosti, svetelných efektov, transparentnosti a sýtej farebnosti. Práve farebnosť zohráva v dielach autora dôležitú úlohu. Farebné pigmenty pochádzajúce zo slávneho talianskeho Murana autor využíva v dôležitých expresívnych polohách. Tu dokazuje, že sklo je nielen sochárskou nosnou hmotou ale aj surovinou, ktorá dokáže využiť obrovskú škálu farebných odtieňov, ktoré umocňujú výsledný výtvarný dojem. Možnosti, ktoré sa ukrývajú v tomto ušľachtilom materiáli a ktoré sa skrývajú v nespočetných možnostiach spracovania, využíva autor na tvorbu nového priestoru, priestoru oddaného viacrozmernosti. Je to i otázka pozitívnej a negatívnej hmoty, čiže priestoru, ktorý umožňuje napĺňať ďalšie tvarovania Kováčikových objektov.

Marián Kováčik vo svojich sklenených plastikách prináša prienik racionálneho a emocionálneho v dokonalých technických formách a remeselných postupoch.
Marián Kováčik (nar. 1974 v Žiline) je absolvent Strednej priemyselnej školy úžitkového výtvarníctva  v Lednických Rovniach v rokoch 1989 - 1993, kde študoval odbor umelecko-remeselné spracovanie skla. V rokoch 1995 – 1999 pôsobí  ako designer v sklárni – Bohemia  Art Glass v Českej republike. V roku 1999 odchádza do Francúzka. Neskôr pracuje vo viacerých ateliéroch so zameraním na výrobu dekoratívneho a umeleckého skla.

Jeho tvorba bola prezentovaná na viacerých výstavách doma (Bratislava, Bardejov, Liptovský Mikuláš, Žilina, Dolný Kubín, Turčianske Teplice) i v zahraničí (Frankfurt nad Mohanom, Lyon, Paríž). Samostatne vystavoval v roku 2005 v Považskej galérii umenia v Žiline, v roku 2006 v Galérii Mikuláša Galandu v Turčianskych Tepliciach a v roku 2007 v Galérii Velvet v Bojniciach. Externe navštevuje štúdium v odbore výtvarné spracovanie skla. Ako sám hovorí, keď doštuduje, svoje skúsenosti a „remeslo“ odovzdá svojej dcérke Nikole.

 

Milan Mazúr, december 2008

Marián Kováčik - Fantázie skla 
© 2008 MG ART galéria | info@mgartgaleria.sk | podmienky používania | kontaktný formulár | novinky