Skoč na obsah Skoč na menu
poslať odkaz na túto stránku emailom  vytlačiť

Gustav Švábik


Gustáv Švábik - Macvejda

Akad. soch. Gustáv Švábik sa narodil 3. novembra 1943 v Turzovke. V roku 1951 sa s rodičmi presťahovali do Žiliny. V roku 1959 odchádza študovať na Umelecko-priemyselnú školu v českom Turnove, kde študuje umelecké kováčstvo. V roku 1963 sa vracia na Slovensko a učí výtvarnú výchovu v Zborove na Kysuciach. Neskôr pracuje v Umeleckých remeslách v Bratislave a v roku 1966 nastupuje na Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave. Študuje u doc. Václava Kautmana na odbore tvarovania. Po absolvovaní vysokej školy sa zapája do výtvarných riešení monumentálnej tvorby v architektúre takmer na celom Slovensku. V rokoch 1978 – 91 pedagogicky pôsobil na Škole úžitkového výtvarníctva v Kremnici.
Po práve končiacej sa spoločnej výstave s Andrejom Barčíkom (1928 - 2004) v Považskej galérii umenia v Žiline pri príležitosti jeho životného jubilea pokračujú paralelne dve výstavy, a to v Galérii F na Predmestskej ulici v Žiline a v MG ART Galérii v Považskej Bystrici.     
V poslednom období Švábik viac siaha po kresbe ako v predchádzajúcich tvorivých obdobiach. Kresbu má nesmierne rád, avšak sa jej v plnej miere nevenoval „akoby si bola zasluhovala“, priznáva Švábik. Cyklom kresieb vytvorených polosuchým až drsným štetcom naznačuje, že „po svojom“ reaguje na problematiku imaginatívnej krajiny, ktorá mu dala príležitosť návratu ku kresbe a ktoré vzbudili veľkú pozornosť najmä bezprostredným farebným a tvarovým zjednodušením. Časť kresieb vznikla akoby mechanickým opakovaním určitého rytmického gesta, jednoduchšieho záznamu, ktorý vyvrcholil v súbore presvedčivých až maliarskych záznamov. Tradičnú rudku či ceruzu, s ktorými predtým pracoval, vystriedali temperamentné olejové švihové ťahy štetca, v ktorom zemitá farba je nositeľkou koloristických kvalít výseku krajiny. Je to autorova reakcia, nie ako predpokladaný kresebný skicový motív pripravovaný na spracovanie v dreve, ale ako voľná kresba smerujúca k prekonaniu subjektívnosti, čo mu dovoľuje uplatniť individuálne detaily, odchýlky a varianty, takže konečnú realizáciu vnímame ako samostatný cyklus nevynímajúc, že kresby mohli predznamenávať metódu, ktorá dala súbežne vznikať i dreveným reliéfom či objektovým dielam.
Gustáv Švábik – Macvejda žije v Čadci, tvorí v rodnej Turzovke.

 

 

Milan Mazúr, júl 2013

 
© 2008 MG ART galéria | info@mgartgaleria.sk | podmienky používania | kontaktný formulár | novinky