Skoč na obsah Skoč na menu
poslať odkaz na túto stránku emailom  vytlačiť

Veronika Mikulášová


mikulasova_foto.jpgNarodila sa 16. marca 1967 v Považskej Bystrici. Už začiatkom osemdesiatych rokov navštevuje výtvarný krúžok v Púchove pod vedením akademického maliara Františka Šestáka.

Po absolvovaní Gymnázia v Považskej Bystrici nastupuje na Pedagogickú fakultu v Banskej Bystrici. Tu študuje výtvarnú výchovu pod vedením akad. mal. Miroslava Brooša, akad. soch. Jána Kubičku, akad. soch. Jána Lišaníka a docenta Stanislava Troppa. Od r. 1991 pôsobí na Základnej umeleckej škole Imra Weinera Kráľa v Považskej Bystrici.

Už počas štúdia na fakulte inklinovala najmä k maľbe a k práci s textilom, veľmi zaujímavo pôsobí jej maľba na textil. Aj v diplomovej práci sa zaoberala odevom (Návrh a realizácia modelov na denné a príležitostné nosenie).

Po absolvovaní štúdií sa spočiatku venovala najmä odevnej tvorbe s dôrazom na textilnú aplikáciu a ručnú maľbu na textil. Jej autorské kolekcie boli prezentované na viacerých módnych prehliadkach. Práve textilná tvorba viedla autorku k netradičnému spracovaniu materiálu. Od nej sa odvíjala pri neskoršom samostatnom riešení spracovania kovu (drôtu) a tvorbe diel z kovového ušľachtilého materiálu. Spracovávaním určitých námetov rôznymi technikami inovuje autorka jazyk svojho posolstva a hľadá optimálnu formu vo svojom vyjadrovaní.

Posledné roky sa viac a intenzívnejšie venuje maľbe. Učaroval jej fantastický farebný svet rastlín, v ktorom nachádza motívy pre svoju tvorbu. Zameriava sa hlavne na detail. Pojem krajiny má však u Mikulášovej hlbší význam, možno povedať, že ho stotožňuje s pojmom celej prírody, ktorá vytvára v človeku fascinujúce prostredie jeho existencie. Avšak ako niť sa celou jej tvorbou vinie farba. Farba je pre autorku veľmi dôležitá a Mikulášová si dáva záležať na farebnej rovnováhe, jasnosti, pestrosti, skrátka na celkovej harmónií obrazu.

Mikulášová sa vyhýba všetkým povrchným efektom. Jej maľba nie je len hrou s farbou a tiež nevzniká vymýšľaním, či zachytením šokujúcich výjavov z ľudského života, je výsledkom vývoja autorkinho pohľadu a vyhranenosti názoru, ktorý sa odzrkadľuje v jej voľnej tvorbe.

Od roku 2003 je členkou Umeleckej besedy slovenskej. Doteraz vystavovala na samostatných výstavách v Púchove, Žiline, Poprade a v Považskej Bystrici.

Veronika Mikulášová žije a tvorí v Považskej Bystrici.

 

Milan Mazúr, marec 2009

 
© 2008 MG ART galéria | info@mgartgaleria.sk | podmienky používania | kontaktný formulár | novinky